TopYacht Software: Speers Point Amateur Sailing Club - 12/7/2013 8:46:25 PM

RACE 11 [12/7/2013] Pointscore 2013-14


Printed on : 12/7/2013 8:46:25 PM

Division 1 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T BCH CHC Skipper Class Fin Tim
1 1543 Feudian Slip 01:34:42 1.000 125.0 02:06:16 1.000 1.000 Glenn Nolan HartleyTs16W/oMotor 15:39:42

Division 2 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T BCH CHC Skipper Class Fin Tim
1 1487 What's Next 01:46:54 0.912 89.0 02:16:55 0.912 0.908 Graeme Smith Arrow 15:51:54
2 1689 Bronco 01:48:36 0.912 89.0 02:19:07 0.898 0.899 Nick Powell Arrow 15:53:36
3 1276 High Roller 01:50:32 0.933 89.0 02:24:51 0.882 0.909 Angus Davison Arrow 15:55:32
4 456 3Way 01:50:53 0.963 90.0 02:28:18 0.889 0.941 B Harrison Weta1up 15:55:53

Division 5 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T BCH CHC Skipper Class Fin Tim
1 2888 Agamemnon 01:57:36 0.966 108.0 02:11:29 0.966 0.964 Chris Parkinson Tasar 16:07:36
2 2604 Ono 02:02:08 0.936 108.0 02:12:19 0.930 0.930 Nicola Callander Tasar 16:12:08
DNF 2665 Decadence   0.983 108.0       Megan Darby Tasar  
DUT 2651 Hydrotherapy   0.881 108.0       Julia Fitzgerald Tasar  

Division 6 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T BCH CHC Skipper Class Fin Tim
1 1591 Shockwave 01:50:20 0.689 72.5 01:44:51 0.689 0.661 Bill Gearing Nacra5.8 15:50:20
2 1528 Give Us A Crack 01:47:44 0.810 72.5 02:00:22 0.706 0.778 Jon Searles Nacra5.8 15:47:44
3 1824 Beckit 02:02:45 0.925 78.0 02:25:34 0.666 0.858 Luke Marthick Mosquitocat+spin1up 16:02:45
4 955 Barracuda 01:49:48 0.954 71.5 02:26:30 0.683 0.900 John Cootes AClass 15:49:48
5 1111 Disaster Area 01:45:03 0.980 67.5 02:32:31 0.674 0.914 Bruce Gunn NacraF18 15:45:03
6 836 Fox 02:06:05 0.870 69.5 02:37:50 0.578 0.809 Joe Huntley AclassStandard 16:06:05