TopYacht Software: Speers Point Amateur Sailing Club - 1/19/2013 5:57:21 PM

RACE 17 [1/19/2013] Pointscore 2012-13


Printed on : 1/19/2013 5:57:21 PM

Division 2 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
1 5603 Lil' Feral 01:12:18 0.714 94.0 01:08:39 4 18.07 0.714 0.714 Lachlan White   Maricat4.3Cat 1.0 15:17:18 2    
2 1487 What's Next 01:16:09 0.672 91.0 01:10:18 4 19.04 0.656 0.667 Graeme Smith   Arrow 2.0 15:21:09 5    
3 1686 Angry Ant 01:09:07 0.773 91.0 01:13:23 4 17.28 0.723 0.753 Gary Powell   Arrow 3.0 15:14:07 1    
4 1689 Bronco 01:16:07 0.707 91.0 01:13:55 4 19.03 0.657 0.706 Nick Powell   Arrow 4.0 15:21:07 4    
5 1276 High Roller 01:16:22 0.853 91.0 01:29:29 4 19.09 0.654 0.792 Angus Davison   Arrow 5.0 15:21:22 6    
6 1692 Farvela 01:13:50 0.890 91.0 01:30:16 4 18.46 0.677 0.826 Lochlan Powell   Arrow 6.0 15:18:50 3    
7 1859 Fits and Giggles 01:18:56 1.000 81.0 02:01:49 4 19.73   1.000 Dom Tanner Liam Tanner Nacra5.0   15:23:56 7   Yes
DNF 1460 Arrow   1.000 91.0   4 0.00     Arie VonSpragan   Arrow       DNF Yes

Division 5 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
1 2888 Agamemnon 01:30:20 0.884 107.5 01:32:51 4 22.58 0.884 0.883 Chris Parkinson   Tasar 1.0 15:40:20 1    
2 2604 Ono 01:36:22 0.839 107.5 01:34:01 4 24.09 0.829 0.827 Nicola Callander Jenny Day Tasar 2.0 15:46:22 3    
3 778 Enigma 01:37:48 0.854 107.5 01:37:07 4 24.45 0.817 0.854 Bob Fussell Karen Mason Tasar 3.0 15:47:48 5    
4 2651 Hydrotherapy 01:34:33 0.894 107.5 01:38:17 4 23.64 0.845 0.874 Julia Fitzgerald Allan Hughes Tasar 4.0 15:44:33 2    
5 2912 Rush 01:42:29 0.835 107.5 01:39:30 4 25.62 0.779 0.805 Mark Krynda Gerri Krynda Tasar 5.0 15:52:29 7    
6 2914 Lizard 01:42:11 0.855 107.5 01:41:35 4 25.55 0.781 0.828 Dave Hart J Morison Tasar 6.0 15:52:11 6    
7 2728 Tokay 01:36:51 0.933 107.5 01:45:04 4 24.21 0.824 0.908 Geoff Klein Jane Klein Tasar 7.0 15:46:51 4    

Division 6 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
1 17068 Fin Line 01:30:55 0.813 78.0 01:34:46 5 18.18 0.813 0.807 John Kersh Matt Kersh Hobie18 1.0 15:30:55 3    
2 619 Cruel & Heartless 01:32:55 0.751 70.0 01:39:41 5 18.58 0.714 0.720 Connor Simpson Ian Simpson NacraF18 2.0 15:32:55 4    
3 1606 Cleanskin 01:27:00 0.843 72.0 01:41:52 5 17.40 0.784 0.834 David Cullip Mark Rindfleish Nacra5.8 3.0 15:27:00 1    
4 1591 Shockwave 01:33:10 0.791 72.0 01:42:21 5 18.63 0.732 0.773 Bill Gearing Dale Sims Nacra5.8 4.0 15:33:10 5    
5 1528 Give Us A Crack 01:36:25 0.771 72.0 01:43:15 5 19.28 0.708 0.754 Jon Searles Mathew Searles Nacra5.8 5.0 15:36:25 7    
6 1635 Predator 01:35:11 0.797 70.0 01:48:22 5 19.04 0.697 0.759 Glenn Towndrow James Towndrow HobieTiger 6.0 15:35:11 6    
7 1574 Jack 01:28:30 0.942 72.0 01:55:47 5 17.70 0.771 0.896 Rick Wellens   Nacra5.8 7.0 15:28:30 2    
DUT 836 Fox   0.704 71.5   5 0.00     Joe Huntley   AClass       DUT  
DUT 955 Barracuda   0.799 71.5   5 0.00     John Cootes   AClass       DUT