TopYacht Software: Speers Point Amateur Sailing Club - 12/15/2012 8:52:50 PM

RACE 14 [12/15/2012] Pointscore 2012-13


Printed on : 12/15/2012 8:52:50 PM

Division 1 Mixed Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:50
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
DUT 1543 Feudian Slip   1.000 125.0   2 0.00     Glenn Nolan Debbie Nolan HartleyTs16W/oMotor       DUT  

Division 2 Mixed Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:50
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
1 5603 Lil' Feral 02:07:42 0.714 94.0 01:37:00 2 63.85 0.714 0.714 Lachlan White   Maricat4.3Cat 1.0 16:57:42 1    
2 1487 What's Next 02:34:05 0.737 91.0 02:04:47 2 77.04 0.573 0.685 Graeme Smith   Arrow 2.0 17:24:05 2    
DNF 1276 High Roller   0.853 91.0   2 0.00     Angus Davison   Arrow 6.0     DNF  
DNF 1686 Angry Ant   0.802 91.0   2 0.00     Gary Powell   Arrow 6.0     DNF  
DNF 1689 Bronco   0.706 91.0   2 0.00     Nick Powell   Arrow 6.0     DNF  

Division 5 Mixed Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:55
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
1 778 Enigma 02:19:40 0.864 107.5 01:52:15 2 69.83 0.864 0.859 Bob Fussell Karen Mason Tasar 1.0 17:14:40 1    
2 2888 Agamemnon 02:19:48 0.907 107.5 01:57:57 2 69.90 0.863 0.893 Chris Parkinson   Tasar 2.0 17:14:48 2    
3 2604 Ono 02:27:55 0.859 107.5 01:58:12 2 73.96 0.816 0.844 Nicola Callander Jenny Day Tasar 3.0 17:22:55 3    
4 2914 Lizard 02:30:56 0.886 107.5 02:04:24 2 75.47 0.800 0.846 Dave Hart J Morison Tasar 4.0 17:25:56 5    
5 2107 Lunasea 02:29:42 0.909 107.5 02:06:35 2 74.85 0.806 0.875 Mark Golding Karen Golding Tasar 5.0 17:24:42 4    
DNF 1686 Estralita   0.883 107.5   2 0.00     Scott Knights Henry Knights Tasar 8.0     DNF  
DNF 2651 Hydrotherapy   0.894 107.5   2 0.00     Julia Fitzgerald Allan Hughes Tasar 8.0     DNF  

Division 6 Mixed Class HC results (Based on 2 Laps) Start : 14:45
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
1 836 Fox 02:00:57 0.709 71.5 01:59:56 2 60.48 0.709 0.706 Joe Huntley   AClass 1.0 16:45:57 8    
2 1591 Shockwave 01:46:35 0.841 72.0 02:04:30 2 53.29 0.810 0.811 Bill Gearing Dale Sims Nacra5.8 2.0 16:31:35 3    
3 17068 Fin Line 02:00:13 0.829 78.0 02:07:47 2 60.11 0.778 0.816 John Kersh Brad Robinson Hobie18 3.0 16:45:13 7    
4 619 Cruel & Heartless 01:56:30 0.792 70.0 02:11:49 2 58.25 0.721 0.758 Connor Simpson Ian Simpson NacraF18 4.0 16:41:30 6    
5 1528 Give Us A Crack 01:55:32 0.838 72.0 02:14:28 2 57.77 0.747 0.803 Jon Searles Mathew Searles Nacra5.8 5.0 16:40:32 4    
6 1635 Predator 01:55:57 0.827 70.0 02:17:00 2 57.98 0.724 0.797 Glenn Towndrow James Towndrow HobieTiger 6.0 16:40:57 5    
7 707 Mid Life Crisis 01:43:56 1.000 74.0 02:20:27 2 51.97   1.000 Shane Russell Kimberly Russell Nacra5.8mk1   16:28:56 1   Yes
8 211 Feral Cat 01:44:23 0.966 70.0 02:24:03 2 52.19 0.804 0.927 Brett White Andrew Driver Hobiewildcatf18 7.0 16:29:23 2    
DNF 746 Double Vision   1.000 71.5   2 0.00     Paul Adams   AClass 10.0     DNF  
DNF 1606 Cleanskin   0.846 72.0   2 0.00     David Cullip Mark Rindfleish Nacra5.8 10.0     DNF