TopYacht Software: Speers Point Amateur Sailing Club - 12/8/2012 8:16:20 PM

RACE 13 [12/8/2012] Pointscore 2012-13


Printed on : 12/8/2012 8:16:20 PM

Division 1 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 1543 Feudian Slip 01:21:59 1.000 125.0 02:43:58 2 40.99 1.000 1.000 Glenn Nolan Debbie Nolan HartleyTs16W/oMotor 1.0 15:26:59 1  

Division 2 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 5603 Lil' Feral 01:09:31 0.714 94.0 01:06:01 4 17.38 0.714 0.714 Lachlan White   Maricat4.3Cat 1.0 15:14:31 5  
2 1487 What's Next 01:05:19 0.788 91.0 01:10:42 4 16.33 0.736 0.737 Graeme Smith   Arrow 2.0 15:10:19 3  
3 1686 Angry Ant 01:04:15 0.812 91.0 01:11:40 4 16.06 0.748 0.802 Gary Powell   Arrow 3.0 15:09:15 2  
4 1692 Farvela 01:03:17 0.938 91.0 01:21:33 4 15.82 0.759 0.890 Lochlan Powell   Arrow 4.0 15:08:17 1  
5 1713 Swifty 01:08:12 1.000 91.0 01:33:41 4 17.05 0.705 0.941 Hamish Powell   Arrow 5.0 15:13:12 4  
DNF 1689 Bronco   0.706 91.0   4 0.00     Nick Powell   Arrow 7.0     DNF

Division 5 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 2888 Agamemnon 01:25:53 0.906 107.5 01:30:29 4 21.47 0.906 0.907 Chris Parkinson   Tasar 1.0 15:35:53 1  
2 2651 Hydrotherapy 01:27:31 0.905 107.5 01:32:06 4 21.88 0.889 0.894 Julia Fitzgerald Allan Hughes Tasar 2.0 15:37:31 2  
3 2604 Ono 01:33:27 0.875 107.5 01:35:05 4 23.36 0.833 0.859 Nicola Callander Jenny Day Tasar 3.0 15:43:27 3  
DNF 778 Enigma   0.864 107.5   4 0.00     Bob Fussell Karen Mason Tasar 6.0     DNF
DNF 2728 Tokay   0.933 107.5   4 0.00     Geoff Klein Jane Klein Tasar 6.0     DNF

Division 6 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 17068 Fin Line 01:25:16 0.856 78.0 01:33:34 5 17.05 0.856 0.829 John Kersh Brad Robinson Hobie18 1.0 15:25:16 1  
2 1591 Shockwave 01:26:38 0.876 72.0 01:45:24 5 17.33 0.778 0.841 Bill Gearing Dale Sims Nacra5.8 2.0 15:26:38 2  
3 619 Cruel & Heartless 01:45:46 0.846 70.0 02:07:50 5 21.15 0.619 0.792 Connor Simpson Ian Simpson NacraF18 3.0 15:45:46 3  
AVG 746 Double Vision   1.000 71.5   5 0.00     Paul Adams   AClass       AVG
DNF 836 Fox   0.709 71.5   5 0.00     Joe Huntley   AClass 11.0     DNF
DNF 955 Barracuda   0.799 71.5   5 0.00     John Cootes   AClass 11.0     DNF
DNF 1574 Jack   0.942 72.0   5 0.00     Rick Wellens   Nacra5.8 11.0     DNF
DNF 1606 Cleanskin   0.846 72.0   5 0.00     David Cullip Mark Rindfleish Nacra5.8 11.0     DNF
DNF 1960 Blur   0.807 70.0   5 0.00     Terry Rodgers Andrew Driver HobieTiger 11.0     DNF
DUT 211 Feral Cat   0.966 70.0   5 0.00     Brett White Andrew Driver Hobiewildcatf18       DUT