TopYacht Software: Speers Point Amateur Sailing Club - 10/13/2012 7:53:43 PM

RACE 6 [10/13/2012] Pointscore 2012-13


Printed on : 10/13/2012 7:53:43 PM

Division 1 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
1 185396 Toddles 01:31:22 1.000 111.5 02:16:34 3 30.46 1.000 1.000 Jenny Day   Laser 1.0 15:36:22 2    
2 1140 Kit Kat 01:26:17 1.000 113.0 03:10:54 2 43.14 0.715 0.943 P Bond   Arafura 2.0 15:31:17 1    

Division 2 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
1 5603 Lil' Feral 01:26:56 0.714 94.0 01:22:32 4 21.73 0.714 0.714 Lachlan White   Maricat4.3Cat 1.0 15:31:56 3    
2 1689 Bronco 01:30:21 0.837 91.0 01:43:52 4 22.59 0.665 0.782 Nick Powell   Arrow 2.0 15:35:21 4    
3 1686 Angry Ant 01:22:03 0.946 91.0 01:46:37 4 20.51 0.732 0.893 Gary Powell   Arrow 3.0 15:27:03 1    
4 2179 Such Is Life 01:23:56 1.000 91.5 01:54:40 4 20.98   1.000 P Breaden   PaperTiger   15:28:56 2   Yes
DNF 2317 Lost At Sea   1.000 91.5   4 0.00     B Breaden   PaperTiger       DNF Yes
DNF 2565 Twisted   0.848 92.0   4 0.00     Connor Simpson ? Simpson Maricat4.3Sloop 5.0     DNF  

Division 5 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
1 2888 Agamemnon 01:43:52 0.929 107.5 01:52:12 4 25.97 0.929 0.924 Chris Parkinson   Tasar 1.0 15:53:52 1    
2 2651 Hydrotherapy 01:45:58 0.946 107.5 01:56:34 4 26.49 0.911 0.939 Julia Fitzgerald Allan Hughes Tasar 2.0 15:55:58 2    
3 778 Enigma 01:58:32 0.882 107.5 02:01:34 4 29.63 0.814 0.865 Bob Fussell Karen Mason Tasar 3.0 16:08:32 3    
DUT 1686 Estralita   0.883 107.5   4 0.00     Scott Knights Henry Knights Tasar       DUT  

Division 6 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
1 1111 Disaster Area 01:27:35 0.900 70.0 01:52:36 5 17.52 0.900 0.900 Bruce Gunn Bridget Gunn NacraF18 1.0 15:27:35 2    
2 1082 High Roller 01:27:46 0.926 70.0 01:56:06 5 17.55 0.898 0.910 Grant Bow Gilbert Payne NacraF18 2.0 15:27:46 3    
3 007 The Rose 01:31:33 0.896 70.0 01:57:11 5 18.31 0.861 0.868 Lucy Nissen Dean Nissen NacraF18 3.0 15:31:33 4    
4 211 Feral Cat 01:27:46 0.987 70.0 02:03:45 5 17.55 0.898 0.966 Brett White Andrew Driver Hobiewildcatf18 4.0 15:27:46 3    
5 1960 Blur 01:40:52 0.861 70.0 02:04:04 5 20.17 0.781 0.831 Terry Rodgers Andrew Driver HobieTiger 5.0 15:40:52 8    
6 218 Heu Bru 01:25:00 1.000 68.0 02:05:00 5 17.00   1.000 Dan Van Kerckhot Nath Van Kerckhot Viper   15:25:00 1   Yes
7 1606 Cleanskin 01:37:46 0.923 72.0 02:05:20 5 19.55 0.829 0.893 David Cullip Mark Rindfleish Nacra5.8 6.0 15:37:46 7    
8 882 Queen of Hearts 01:31:37 1.000 71.5 02:08:08 5 18.32 0.879 0.976 Dave Hart   AClass 7.0 15:31:37 5    
9 1209 One More 01:37:16 0.951 72.0 02:08:29 5 19.45 0.833 0.918 Scott Spencer Mickey S Nacra5.8 8.0 15:37:16 6    
10 17068 Fin Line 01:45:29 0.962 78.0 02:10:06 5 21.10 0.833 0.930 John Kersh Brad Robinson Hobie18 9.0 15:45:29 9    
11 955 Barracuda 01:48:44 0.920 71.5 02:19:54 5 21.75 0.740 0.878 John Cootes   AClass 10.0 15:48:44 10    
DNF 1635 Predator   0.860 70.0   5 0.00     Glenn Towndrow James Towndrow HobieTiger 12.0     DNF