TopYacht Software: Speers Point Amateur Sailing Club - 4/25/2012 6:21:05 PM

RACE 1 [4/25/2012] ANZAC Day Regatta


Printed on : 4/25/2012 6:21:05 PM

Division 1 Mixed Class YS results
Place Sail No Boat Name From Elapsd YS YS Cor d T Skipper CREW CREW. Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 16894 K.B. SPASC 01:27:44 78.5 01:51:46 John Kersh Brad Robinson   Hobie18 1.0 01:27:44 3  
2 707 Mid Life Crisis WASC 01:21:05 72.5 01:51:50 Shane Russell Kimberley Russell   Nacra5.8 2.0 01:21:05 1  
3 1209 One More SPASC 01:25:19 72.5 01:57:41 Scott Spencer Mikey Middleday   Nacra5.8 3.0 01:25:19 2  
4 232 Sneaky MPASC 01:31:16 76.5 01:59:18 Brett Hord     Taipan4.9Cat 4.0 01:31:16 5  
5 1591 Shockwave SPASC 01:32:36 72.5 02:07:43 Bill Gearing     Nacra5.8 5.0 01:32:36 6  
6 188 Monst MPASC 01:38:54 76.5 02:09:17 Mark Granger     Taipan4.9Cat 6.0 01:38:54 7  
7 83 Baby Bonus TBASC 01:31:15 70.5 02:09:26 Zac Breaden     AClass 7.0 01:31:15 4  
8 1528 Give Us a Crack SPASC 01:42:45 72.5 02:21:43 Jon Searles Mathew Searles   Nacra5.8 8.0 01:42:45 8  
9 7071 Crank BSC 02:04:24 72.5 02:51:35 Mark Vandervsteen Adrian Foster   Nacra5.8 9.0 02:04:24 9  
DNF 935 Just 4 Play TBSC   70.5   Sam Breanden     AClass 13.0     DNF
DNF 955 Barracuda SPASC   70.5   John Cootes     AClass 13.0     DNF
DNF 1527 Painter and Docker SPASC   72.5   Scott Lewis Mat Hustion   Nacra5.8 13.0     DNF

Division 2 Mixed Class YS results Start : 00:05
Place Sail No Boat Name From Elapsd YS YS Cor d T Skipper CREW CREW. Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 NED007 The Rose SPASC 01:21:36 69.0 01:58:16 Bill Nissen Dean Nissen   NacraF18 1.0 01:26:36 1  
2 276 Feral Cat SPASC 01:28:29 69.0 02:08:14 Brett White David Cullip   HobieF18 2.0 01:33:29 2  
3 1960 Blur SPASC 01:31:51 69.0 02:13:07 Terry Rodgers Andrew Driver   HobieF18 3.0 01:36:51 3  
4 1635 Predator SPASC 01:35:04 69.0 02:17:47 Glenn Towndrow James Towndrow   HobieF18 4.0 01:40:04 4  
5 619 Cruel and Heartless SPASC 01:41:48 69.0 02:27:32 Ian Simpson Connor Simpson   NacraF18 5.0 01:46:48 5  

Division 3 Mixed Class YS results Start : 00:10
Place Sail No Boat Name From Elapsd YS YS Cor d T Skipper CREW CREW. Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 5005 Carpe Cereveti TBASC 01:21:35 88.0 01:32:42 Phil Johnston     Maricat4.3SuperSloop 1.0 01:31:35 1  
2 392 Cheetah MPASC 01:33:09 94.0 01:39:06 Darcy Wilson     Maricat4.3Cat 2.0 01:43:09 5  
3 3039 TBA TBASC 01:31:37 91.5 01:40:08 Peter Breaden     PaperTiger 3.0 01:41:37 2  
4 3060 Marc II MPASC 01:32:33 91.5 01:41:09 Ian Mariovitch     PaperTiger 4.0 01:42:33 3  
5 437 Thriller MPASC 01:33:00 84.5 01:50:04 Ian Lamb     Nacra430 5.0 01:43:00 4  
6 3017 TBA MPASC 01:47:32 94.0 01:54:24 James Wearing     Maricat4.3Cat 6.0 01:57:32 6  
DNF 5088 Slack Jack MPASC   94.0   Nicholas Hord     Maricat4.3Cat 10.0     DNF
DNF 5277 OOops MPASC   94.0   Robert Rimington     Maricat4.3Cat 10.0     DNF
DNF 5603 Lil Feral SPASC   94.0   Lachlan White     Maricat4.3Cat 10.0     DNF

Division 4 Mixed Class YS results Start : 00:15
Place Sail No Boat Name From Elapsd YS YS Cor d T Skipper CREW CREW. Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 2239 Range TASC 01:23:12 102.0 01:21:34 Steve Sims Mark Nugent Jason Searle VeeEss 1.0 01:38:12 1  
2 2228 SFC Computers TASC 01:23:35 102.0 01:21:57 Tim Dodds Hugh Dodds Jason Folkes VeeEss 2.0 01:38:35 2  
3 AUS732 Dune Buggy WASC 01:56:31 116.0 01:40:27 Tim Davies     OkDingy 3.0 02:11:31 3