TopYacht Software: Speers Point Amateur Sailing Club - 2/18/2012 8:41:15 PM

RACE 20 [2/18/2012] Pointscore 2011-12


Printed on : 2/18/2012 8:41:15 PM

Division 1 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:05
Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Vis
50 Lil' Feral 02:14:02 0.750 94.0 02:13:40 4 33.51 0.750 0.726 Lachlan White    
1543 Feudian Slip 02:01:57 1.000 125.0 02:42:36 3 40.65 0.822 0.964 Glenn Nolan Debbie Nolan  
2565 This Way Up 02:39:03 0.925 92.0 03:19:54 4 39.76 0.619 0.848 Connor Simpson ? Simpson  

Division 2 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:05
Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Vis
1684 Bronco 02:02:28 0.844 91.0 02:21:58 4 30.62 0.844 0.841 Nick Powell    
1276 High Roller 02:13:26 0.810 91.0 02:28:28 4 33.36 0.775 0.792 Angus Davison    
1686 Angry Ant 02:04:06 0.880 91.0 02:30:01 4 31.03 0.833 0.869 Gary Powell    
1487 What's Next 02:07:11 0.863 91.0 02:30:46 4 31.80 0.813 0.846 Graeme Smith    

Division 5 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:10
Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Vis
778 Enigma 02:15:03 0.829 107.5 02:10:11 4 33.76 0.829 0.826 Bob Fussell Karen Mason  
2912 Rush 02:20:33 0.803 107.5 02:11:14 4 35.14 0.797 0.796 Mark Krynda Gerri Krynda  
2651 Hydrotherapy 02:14:59 0.844 107.5 02:12:28 4 33.75 0.829 0.837 Julia Fitzgerald Allan Hughes  
1686 Estralita 02:24:47 0.793 107.5 02:13:30 4 36.20 0.773 0.785 S Knights Henry Knights  
2845 Aphrodite 02:12:16 0.873 107.5 02:14:16 4 33.07 0.846 0.859 Jeff Mepham Elisabeth Mepham  
2728 Tokay 02:16:37 0.875 107.5 02:19:00 4 34.15 0.820 0.862 Geoff Klein Jane Klein  
2665 Decadance 02:22:10 0.908 107.5 02:30:06 4 35.54 0.787 0.879 Scott Ramsey Harry Soiland  
2841 Woooo Hoooo!! 02:13:04 1.000 107.5 02:34:44 4 33.27 0.841 0.968 Richard Gallimore Cherie Gallimore  
2588 Club 02:15:45 1.000 107.5 02:37:51 4 33.94   1.000 J Robinson   Yes
2888 Agamemnon   0.866 107.5   4 0.00     Chris Parkinson Jacqui Krynda  
2107 Lunasea   0.841 107.5   4 0.00     Mark Golding Karen Golding  

Division 6 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:00
Sail No Boat Name Elapsd AHC YS Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Vis
1635 Predator 02:10:07 0.708 70.0 02:11:36 5 26.02 0.708 0.697 Glen Towndrow James Towndrow  
1606 Oakvale Wines 02:20:11 0.690 72.0 02:14:21 5 28.04 0.676 0.684 David Cullip Dave Moulle  
1960 Blur 02:15:20 0.696 70.0 02:14:34 5 27.07 0.681 0.682 Terry Rodgers Andrew Driver  
1111 Disaster Area 02:13:17 0.739 70.0 02:20:42 5 26.66 0.691 0.721 Bruce Gunn Bridget Gunn  
16894 Fineline 02:34:30 0.721 78.0 02:22:49 5 30.90 0.664 0.710 John Kersh Brad Robinson  
1591 Shockwave 02:30:12 0.702 72.0 02:26:27 5 30.04 0.631 0.675 Bill Gearing Dale Sims  
955 Baracuda 02:31:56 0.710 71.5 02:30:52 5 30.39 0.619 0.694 John Cootes    
276 Feral Cat 02:21:12 0.750 70.0 02:31:17 5 28.24 0.652 0.721 Brett White Lachlan White  
74 Foreign Order 02:14:49 0.881 71.5 02:46:07 5 26.96 0.698 0.821 Steve Yarrington    
1082 High Roller 02:19:09 0.889 70.0 02:56:43 5 27.83 0.662 0.821 Grant Bow Scott Hatcher  
246 Ring of Fire   1.000 68.0   5 0.00     Greg Burns Cameron Burns Yes