TopYacht Software: Speers Point Amateur Sailing Club - 11/19/2011 7:52:31 PM

RACE 9 [11/12/2011] Pointscore 2011-12


Printed on : 11/19/2011 7:52:31 PM

Division 1 Mixed Class YS results (Based on 5 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 2565 This Way Up 01:23:20 92.0 03:46:27 2 41.67 Connor Simpson ? Simpson Maricat4.3Sloop 1.0 15:28:20 1  

Division 2 Mixed Class YS results (Based on 5 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 1686 Angry Ant 01:38:18 91.0 02:15:02 4 24.57 Gary Powell   Arrow 1.0 15:43:18 1  
2 1684 Bronco 01:42:38 91.0 02:20:59 4 25.66 Nick Powell   Arrow 2.0 15:47:38 2  
DUT 1276 High Roller   91.0   4 0.00 Angus Davison   Arrow       DUT
DUT 1487 What's Next   91.0   4 0.00 Graeme Smith   Arrow       DUT

Division 5 Mixed Class YS results (Based on 5 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 2651 Hydrotherapy 01:48:09 107.5 02:05:45 4 27.04 Julia Fitzgerald Allan Hughes Tasar 1.0 15:58:09 1  
2 2604 Ono 01:53:11 107.5 02:11:36 4 28.30 Nicola Callander   Tasar 2.0 16:03:11 2  
3 2089 Bateau D'or 01:57:29 107.5 02:16:36 4 29.37 Alan Sutton Marilyn Sutton Tasar 3.0 16:07:29 3  
AVG 778 Enigma   107.5   4 0.00 Bob Fussell Karen Mason Tasar       AVG
AVG 2888 Agamemnon   107.5   4 0.00 Chris Parkinson Jacqui Krynda Tasar       AVG

Division 6 Mixed Class YS results (Based on 5 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 276 Feral Cat 01:30:41 70.0 02:09:33 5 18.14 Brett White Lachlan White Hobiewildcatf18 1.0 15:30:41 1  
2 942 Foreign Order 01:38:04 71.5 02:17:09 5 19.61 Steve Yarrington   AClass 2.0 15:38:04 2  
3 16894 K.B. 01:49:16 78.0 02:20:05 5 21.85 John Kersh Dean Alard Hobie18 3.0 15:49:16 7  
4 1606 Oakvale Wines 01:41:28 72.0 02:20:56 5 20.29 David Cullip Dave Moulle Nacra5.8 4.0 15:41:28 4  
5 1635 Predator 01:40:28 70.0 02:23:32 5 20.09 Glen Towndrow James Towndrow HobieTiger 5.0 15:40:28 3  
6 1111 Disaster Area 01:42:07 70.0 02:25:53 5 20.42 Bruce Gunn Bridget Gunn NacraF18 6.0 15:42:07 5  
7 955 Baracuda 01:49:13 71.5 02:32:45 5 21.84 John Cootes   AClass 7.0 15:49:13 6  
8 1591 Shockwave 01:52:42 72.0 02:36:32 5 22.54 Bill Gearing Dale Sims Nacra5.8 8.0 15:52:42 9  
9 619 Cruel & Heartless 01:49:53 70.0 02:36:58 5 21.98 Ian Simpson Andrew Driver NacraF18 9.0 15:49:53 8  
10 1527 Painter & Docker 01:53:29 72.0 02:37:37 5 22.70 S Lewis Tayne Lewis Nacra5.8 10.0 15:53:29 10  
DNF 707 Mid Life Crisis   74.0   5 0.00 Shane Russell Kimberly Russell Nacra5.8mk1 12.0     DNF