TopYacht Software: Speers Point Amateur Sailing Club - 10/25/2011 5:50:58 PM

SPASC Regatta 2011 - Big Cats

Printed on : 10/25/2011 5:50:58 PM

SERIES SCORES for Mixed Class YS up to Race 5 on 10/23/2011 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 5 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RAF S=DNS U=DUT V=AVG X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Mixed Class YS] for Division 1 up to Race 5 (Drops = 0)
Place Ties Sail No Boat Name Class Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   902 Fiberfoam AClass Scott Anderson   GSC 13.00 2.00 2.00 2.00 6.00 1.00
2   898 Chris Cains Sails AClass Chris Cairns   GSC 14.00 1.00 6.00 4.00 1.00 2.00
3   4 Bo Brewin AClass Steven Brewin   KCC 16.00 3.00 3.00 1.00 5.00 4.00
4   969 Harken AClass Grant Pellew   RPAYC 22.00 4.00 5.00 5.00 2.00 6.00
5   202 Truck Taipan4.9Cat Gavin Vize   KCC 39.00 8.00 1.00 8.00 10.00 12.00
6   22 Spunspar AClass Mark Johnston   GSC 41.00 5.00 7.00 6.00 15.00 8.00
7   935 Sea Frog AClass Steve Brenden   TBSC 44.00 6.00 8.00 9.00 8.00 13.00
8   232   Taipan4.9Cat Brett Hord   MPASC 47.00 9.00 4.00 12.00 11.00 11.00
9   21 BKH AClass Ben Gesker   KCC 48.00 17.00C 17.00C 3.00 4.00 7.00
10 5.0S 836 For Sale AClass Zac Breaden   TBSC 53.00 17.00C 17.00C 7.00 7.00 5.00
11   955 Barracuda AClass John Cootes   SPASC 53.00 10.00 9.00 10.00 14.00 10.00
12   951 Flux-capacitor AClass Stephen McPhee   GSC 57.00 17.00C 17.00C 17.00C 3.00 3.00
13 9.0S 942 Foreign Order AClass Steve Yarrington   SPASC 63.00 17.00C 17.00C 11.00 9.00 9.00
14   941 Firefly Dance Club AClass Julian Jemans   KCC 63.00 11.00 12.00 14.00 12.00 14.00
15   188 Monsta Taipan4.9Cat Mark Granger   MPASC 65.00 13.00F 11.00 13.00 13.00 15.00
16   950 Go to the flow AClass R Griffith     68.00 7.00 10.00 17.00C 17.00C 17.00C

Series Results [Mixed Class YS] for Division 2 up to Race 5 (Drops = 0)
Place Ties Sail No Boat Name Class Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   16980   Hobie18 Peter Walker Aimee Walker MPASC 9.00 1.00 2.00 4.00 1.00 1.00
2   1606 Oakvale Wines Nacra5.8 David Cullip David Moulle SPASC 15.00 4.00 4.00 3.00 2.00 2.00
3   1661 Yukku II Nacra5.8 Martin Horder Mick Forbes WSC 20.00 5.00 6.00 1.00 5.00 3.00
4   16894 K.B. Hobie18 John Kersh Brad Robinson SPASC 21.50 3.00 1.00 7.50 6.00 4.00
5   707 Mid Life Crisis Nacra5.8 Shane Russell Kimberley Russell WASC 30.00 9.00 7.00 5.00 4.00 5.00
6 2.0S 89 Midnight Inspiration Taipan4.9Sloop Nathan Van Kerckhof Andrew Van Kerckhof TBSC 35.00 6.00 3.00 2.00 7.00 17.00C
7   214 Dynamo Taipan4.9Sloop Antony Edwards Ryan Graham KCC 35.00 7.00 11.00 6.00 3.00 8.00
8 2.0S 16895 Sundancer Hobie18 Darren Schmidt Matthew Kersch PBSC 38.00 2.00 5.00 11.00 10.00 10.00
9   1574 Jack Nacra5.8 Rick Wellens Robert Day SPASC 38.00 8.00 8.50 7.50 8.00 6.00
10   1528 Give Us a Crack Nacra5.8 Jon Searles Mathew Searles SPASC 53.50 13.00 8.50 9.00 12.00 11.00
11   1527 Painter and Docker Nacra5.8 Sebastian Knowles Scott Lewis SPASC 57.00 12.00 13.00 12.00 11.00 9.00
12   59 Samsung Hobie16WithSpinnn Rohan McAdam Grear McAdam WSC 61.00 10.00 12.00 13.00 13.00 13.00
13   1340 Amps Nacra5.8 Alan Herbert Alison Ross MPASC 65.00 17.00C 17.00C 10.00 9.00 12.00
14   257 Just Play Taipan4.9Sloop Sam Breaden Melanie Breaden TBASC 72.00 11.00 10.00 17.00C 17.00C 17.00C
15   16865 Heavy Impact Hobie18 Peter Medlan Sinead Medlan WSC 73.00 17.00C 17.00C 17.00C 15.00F 7.00
16   1591 Shockwave Nacra5.8 William Gearing Chris Woodfull SPASC 82.00 17.00C 17.00C 17.00C 17.00C 14.00

Series Results [Mixed Class YS] for Division 3 up to Race 5 (Drops = 0)
Place Ties Sail No Boat Name Class Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   60 Suebo Capricorn Chris Brewin Richard Brewin KCC 10.50 2.50 3.00 1.00 2.00 2.00
2   101 Krankthenoodu Capricorn Greg Wyers Ken Stevens KCC 15.50 2.50 5.00 2.00 3.00 3.00
3   007 The Rose NacraF18 Bill Nissen Dean Nissen SPASC 18.00 6.00 1.00 3.00 4.00 4.00
4   751 Magical NacraF18 Kyle Amadiao Paul Williams PBSC 19.00 5.00 6.00 6.00 1.00 1.00
5   7 Bent and Twisted Capricorn Grant Rogers Kurt Fatouros YBSC 21.00 4.00 2.00 5.00 5.00 5.00
6   1960 Blur HobieF18 Terry Rodger Andrew Driver SPASC 25.00 1.00 7.00 4.00 6.00 7.00
7   1023 Flying Fish NacraF18 Leanne Gould Stuart Morton   36.00 7.00 8.00 8.00 7.00 6.00
8   619 Cruel and Heartless NacraF18 Ian Simpson Criss Darby SPASC 39.00 8.00 4.00 9.00 10.00 8.00
9   1635 Predator HobieTiger Glenn Towndrow Eliza Towndrow SPASC 42.00 9.00 9.00 7.00 8.00 9.00
10   1082 High Roller NacraF18 Grant Bow Scott Hatcher SPASC 52.00 11.00C 11.00C 11.00C 9.00 10.00