TopYacht Software: Speers Point Amateur Sailing Club - 10/29/2011 7:39:44 PM

RACE 7 [10/29/2011] Pointscore 2011-12


Printed on : 10/29/2011 7:39:44 PM

Division 1 Mixed Class HC results (Scaled for 4 "Average" Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS HC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 1543 Feudian Slip 01:38:49 1.000 125.0 02:38:06 2 49.41 1.000 1.000 Glenn Nolan Debbie Nolan HartleyTs16W/oMotor 1.0 15:43:49 1  
2 50 Lil' Feral 02:40:00 0.944 94.0 05:21:22 2 80.00 0.464 0.944 Lachlan White   Maricat4.3Cat 2.0 16:45:00 2  
DNF 1489 White Lighting   1.000 92.0   2 0.00     Gilbert Payne   Windrush14Cat 4.0     DNF

Division 2 Mixed Class HC results (Scaled for 4 "Average" Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS HC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 1686 Angry Ant 01:55:59 1.000 91.0 02:49:56 3 38.66 1.000 1.000 Gary Powell   Arrow 1.0 16:00:59 1  
2 1684 Bronco 02:22:39 0.904 91.0 03:08:57 3 47.55 0.813 0.880 Nick Powell   Arrow 2.0 16:27:39 3  
3 1487 What's Next 02:21:06 0.941 91.0 03:14:32 3 47.03 0.822 0.914 Graeme Smith   Arrow 3.0 16:26:06 2  
4 1276 High Roller 02:23:10 0.958 91.0 03:20:57 3 47.72 0.810 0.920 Angus Davison   Arrow 4.0 16:28:10 4  

Division 5 Mixed Class HC results (Scaled for 4 "Average" Laps) Start : 14:10:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS HC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 2089 Bateau D'or 02:25:14 0.872 107.5 02:37:05 3 48.41 0.872 0.872 Alan Sutton Marilyn Sutton Tasar 1.0 16:35:14 2  
2 2107 Lunasea 02:29:23 0.860 107.5 02:39:21 3 49.79 0.848 0.850 Mark Golding Karen Golding Tasar 2.0 16:39:23 3  
3 2888 Agamemnon 02:22:45 0.941 107.5 02:46:36 3 47.58 0.887 0.925 Chris Parkinson Jacqui Krynda Tasar 3.0 16:32:45 1  
4 1686 Estralita 02:35:29 0.907 107.5 02:54:55 3 51.83 0.815 0.887 S Knights Henry Knights Tasar 4.0 16:45:29 4  
DNF 1825 Super Duck   0.888 107.5   3 0.00     Mark Krynda Gerri Krynda Tasar 7.0     DNF
DNF 2651 Hydrotherapy   0.921 107.5   3 0.00     Julia Fitzgerald Allan Hughes Tasar 7.0     DNF

Division 6 Mixed Class HC results (Scaled for 4 "Average" Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS HC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 1528 Give Us A Crack 02:42:11 0.818 72.0 03:04:15 4 40.55 0.818 0.799 Jon Searles J Searles Nacra5.8 1.0 16:42:11 9  
2 1960 Blur 02:25:46 0.914 70.0 03:10:20 4 36.44 0.885 0.898 Terry Rodgers Paul Garrett HobieTiger 2.0 16:25:46 5  
3 1111 Disaster Area 02:24:13 0.924 70.0 03:10:22 4 36.05 0.894 0.914 Bruce Gunn Bridget Gunn NacraF18 3.0 16:24:13 2  
4 16894 Fineline 02:33:39 0.977 78.0 03:12:27 4 38.41 0.935 0.964 John Kersh Dean Alard Hobie18 4.0 16:33:39 8  
5 1606 Oakvale Wines 02:25:24 0.964 72.0 03:14:41 4 36.35 0.912 0.947 David Cullip Dave Moulle Nacra5.8 5.0 16:25:24 4  
6 707 Mid Life Crisis 02:26:26 1.000 74.0 03:17:53 4 36.61 0.931 0.986 Shane Russell Kimberly Russell Nacra5.8mk1 6.0 16:26:26 6  
7 007 The Rose 02:21:57 0.981 70.0 03:18:56 4 35.49 0.909 0.963 B Nissen Lucy Nissen NacraF18 7.0 16:21:57 1  
8 942 Foreign Order 02:24:31 1.000 71.5 03:22:07 4 36.13 0.912 0.982 Steve Yarrington   AClass 8.0 16:24:31 3  
9 955 Baracuda 02:56:49 0.827 71.5 03:24:31 4 44.20 0.745 0.799 John Cootes   AClass 9.0 16:56:49 11  
10 1209 One More 02:33:07 0.978 72.0 03:27:59 4 38.28 0.866 0.952 Scott Spencer Denise Spencer Nacra5.8 10.0 16:33:07 7  
11 1591 Shockwave 02:49:56 0.929 72.0 03:39:16 4 42.48 0.781 0.889 Bill Gearing Dale Sims Nacra5.8 11.0 16:49:56 10  
DUT 619 Cruel & Heartless   0.914 70.0   4 0.00     Ian Simpson Andrew Driver NacraF18       DUT