TopYacht Software: Speers Point Amateur Sailing Club - 10/15/2011 7:58:25 PM

RACE 6 [10/15/2011] Pointscore 2011-12


Printed on : 10/15/2011 7:58:25 PM

Division 1 Mixed Class HC results (Scaled for 4 "Average" Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS HC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 1543 Feudian Slip 01:42:42 1.000 125.0 01:49:33 3 34.23 1.000 1.000 Glenn Nolan Debbie Nolan HartleyTs16W/oMotor 1.0 15:47:42 1  
DNF 50 Lil' Feral   0.944 94.0   3 0.00     Lachlan White   Maricat4.3Cat 4.0     DNF
DNF 2565 This Way Up   1.000 92.0   3 0.00     Connor Simpson ? Simpson Maricat4.3Sloop 4.0     DNF

Division 2 Mixed Class HC results (Scaled for 4 "Average" Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS HC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 1686 Angry Ant 01:36:31 1.000 91.0 01:46:04 4 24.13 1.000 1.000 Gary Powell   Arrow 1.0 15:41:31 1  
2 1487 What's Next 01:44:21 0.946 91.0 01:48:28 4 26.09 0.925 0.941 Graeme Smith   Arrow 2.0 15:49:21 2  
3 1684 Bronco 01:49:35 0.914 91.0 01:50:04 4 27.40 0.881 0.904 Nick Powell   Arrow 3.0 15:54:35 4  
4 1276 High Roller 01:49:31 0.982 91.0 01:58:11 4 27.38 0.881 0.958 Angus Davison   Arrow 4.0 15:54:31 3  

Division 5 Mixed Class HC results (Scaled for 4 "Average" Laps) Start : 14:10:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS HC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 2089 Bateau D'or 01:59:04 0.872 107.5 01:36:35 4 29.77 0.872 0.872 Alan Sutton Marilyn Sutton Tasar 1.0 16:09:04 3  
2 2888 Agamemnon 01:53:05 0.951 107.5 01:40:03 4 28.27 0.918 0.941 Chris Parkinson Jacqui Krynda Tasar 2.0 16:03:05 2  
3 2728 Tokay 01:52:14 0.964 107.5 01:40:38 4 28.06 0.925 0.952 Geoff Klein Jane Klein Tasar 3.0 16:02:14 1  
DUT 1686 Estralita   0.907 107.5   4 0.00     S Knights Henry Knights Tasar       DUT

Division 6 Mixed Class HC results (Scaled for 4 "Average" Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS HC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 955 Baracuda 01:52:59 0.851 71.5 01:47:35 5 22.60 0.851 0.827 John Cootes   AClass 1.0 15:52:59 9  
2 619 Cruel & Heartless 01:49:58 0.928 70.0 01:56:38 5 21.99 0.856 0.914 Ian Simpson Andrew Driver NacraF18 2.0 15:49:58 5  
3 1111 Disaster Area 01:49:17 0.940 70.0 01:57:24 5 21.86 0.861 0.924 Bruce Gunn Bridget Gunn NacraF18 3.0 15:49:17 4  
4 16894 Fineline 01:55:07 0.995 78.0 01:57:29 5 23.02 0.911 0.977 John Kersh Dean Alard Hobie18 4.0 15:55:07 10  
5 1606 Oakvale Wines 01:47:30 0.984 72.0 01:57:32 5 21.50 0.901 0.964 David Cullip Dave Moulle Nacra5.8 5.0 15:47:30 3  
6 007 The Rose 01:44:08 1.000 70.0 01:59:00 5 20.83 0.904 0.981 B Nissen Lucy Nissen NacraF18 6.0 15:44:08 1  
7 276 Feral Cat 01:46:14 0.981 70.0 01:59:06 5 21.25 0.886 0.959 Brett White Lachlan White Hobiewildcatf18 7.0 15:46:14 2  
8 1960 Blur 01:51:22 0.938 70.0 01:59:24 5 22.27 0.845 0.914 Terry Rodgers Paul Garrett HobieTiger 8.0 15:51:22 7  
9 1635 Predator 01:57:11 0.925 70.0 02:03:52 5 23.44 0.803 0.899 Glen Towndrow James Towndrow HobieTiger 9.0 15:57:11 11  
10 1666 Pinnacle 01:50:38 0.984 70.0 02:04:25 5 22.13 0.851 0.954 Ian Morgan Mark Rindfleish HobieTiger 10.0 15:50:38 6  
11 1591 Shockwave 02:00:03 0.963 72.0 02:08:27 5 24.01 0.807 0.929 Bill Gearing Dale Sims Nacra5.8 11.0 16:00:03 12  
12 1082 High Roller 01:52:41 1.000 70.0 02:08:47 5 22.54 0.835 0.967 Grant Bow Scott Hatcher NacraF18 12.0 15:52:41 8